HAKKIMIZDA

1995 yılında Cem BAKİOĞLU başkanlığında kurulan Ege Orman Vakfı, kamuya yararlı vakıf statüsünde olup, gerçekleştirdiği ağaçlandırma çalışmaları ile ülkemizin yeşil örtüsünün arttırılmasını ve korunmasını, iklim değişikliğinin doğa üzerindeki olumsuz etkilerinin azaltılmasını hedeflemektedir.

Vakıf;  orman alanlarının verimli şekilde kullanılarak sürdürülebilirliğinin sağlanması,  orman yangınları,  arazi bozulumu, çölleşme, sel havzası iyileştirme, iklim değişikliği, biyo-çeşitliliğin korunması, kırsal kalkınma, düşük karbon salımı teknolojilerinin adaptasyonu, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinin yaygınlaştırılması için projeler, uygulamalar ve eğitimler yaparak kamu farkındalığının arttırılması için çalışmaktadır. Bugüne kadar 65.000 dekarlık alanda 10 milyona yakın fidanı toprakla buluşturan Vakfın ağaçlandırma projeleri içerisinde fıstık çamı, zeytin ve sakız ağaçlandırma sahaları da bulunmaktadır.

2002 yılında, İzmir-Menderes - Oğlananası beldesinde, 900 dekarlık alanda 30.000 fidan dikilerek, Türkiye’nin en büyük zeytin plantasyon sahasının kurulması ile başlayan Zeytin’in hikayesi, 2007 senesinden bu yana yapılan hasatlar ve  doğa severlerin desteği ile gelişerek devam etmektedir.

Zeytinlikten elde edilen ürünler; ağırlıklı olarak sofralık zeytin ve natürel sızma zeytinyağı olarak doğal yöntemlerle işlenmektedir. Ürün satışından elde edilen gelirler, yeni orman alanlarının oluşturulması ve doğa eğitimlerinin daha geniş kitlelere ulaştırılarak çevresel farkındalığın arttırılması için kullanılmaktadır.